Ewuś jak sprawdzić czy jestem ubezpieczony

Ewuś jak sprawdzić czy jestem ubezpieczony czyli elektroniczna Weryfikacja Uprawnień Świadczeniobiorcy to system działający od 1 stycznia 2013 roku na podstawie Centralnego Wykazu Ubezpieczonych. Dzięki eWUŚ, możemy szybko potwierdzić swoje prawo do publicznej opieki zdrowotnej. Nie musimy juz nosić ze sobą teczki z tokumentami potwierdzającymi ubezpieczenie.

Informacje zawarte w systemie są aktualizowane codziennie i przedstawiają stan uprawnień pacjenta w dniu, w którym dokonano weryfikacji w eWUŚ. Jak sprawdzić czy jestem ubezpieczony? Wystarczy, że zabierzesz ze sobą do okazania jeden z dokumentów potwierdzających tożsamość (dowód osobisty, paszport, prawo jazdy lub legitymację szkolną) i podasz w przychodni swój numer PESEL. Wtedy Pani pielęgniarka, czy lekarz zaloguje się do systemu i sprawdzi. Dalej warianty są dwa: Twoje dane będą podkreślone na zielono („jesteś czysty”), lub czerwono (masz kłopoty).

Ewuś jak sprawdzić czy jestem ubezpieczony? Zintegrowany Informator Pacjenta to miejsce w sieci stworzone dla lepszej komunikacji między pacjentem, a Narodowym Funduszem Zdrowia.

W ZIP zawarte są ogólnodostępne informacje o tym, które placówki mają podpisaną umowę z NFZ. W Informatorze znajdziesz także, (po zalogowaniu) aktualne dane dotyczące historii Twojego leczenia, w tym przepisane leki od 2008 roku i wile innych ciekawych danych, a przede wszystkim to, czy przysługuje Ci prawo do publicznych świadczeń zdrowotnych.

W razie wątpliwości, czy problemów możesz zadzwonić do jednego z oddziałów NFZ lub na infolinię.

Co jeśli system się myli?

Jeżeli NFZ nie potwierdził twoich uprawnień, a wiesz, że masz do nich prawo, możesz je potwierdzić poprzez przedstawienie dokumentu potwierdzającego prawo do świadczeń zdrowotnych. Możesz także po prostu złożyć oświadczenie, w którym zapewnisz, że Twoje ubezpieczenie zdrowotne jest aktualne. Oczywiście w tym momencie, także będzie Ci potrzebny dokument potwierdzający tożsamość. Gotowe szablony do oświadczeń powinny znajdować się w Twojej w placówce zdrowotnej.