Zalecenia praktyczne:

Ćwiczenia fizyczne powinny być w miarę możliwości wykonywane codziennie i o tej samej porze. Nie wolno podejmować aktywności fizycznej, jeżeli glikemia jest mała (poniżej 4,44 mmol/1), w czasie niedocukrzenia lub bezpośrednio po niedocukrzeniu.
Aktywność fizyczna nie może zastąpić insuliny. Jeżeli stwierdza się przecukrzenie, zwłaszcza w przypadku współistnienia ketonurii, trzeba najpierw dostrzyknąć insulinę i dopiero po uzyskaniu poprawy podjąć ćwiczenia fizyczne. Aktywność fizyczna możne być wskazana, jeżeli przecukrzenie jest krótkotrwałe (np. po zjedzeniu cukierków), glikemia nie przekracza 13 mmol/1, nie towarzyszy jej wzmożone pragnienie i ketonuria. Zużycie energii jest zróżnicowane, zależnie od formy aktywności fizycznej.
Należy poznać indywidualne reakcje dziecka na obciążenie pracą fizyczną.
W tym celu wskazane jest kontrolowanie glikemii przed wysiłkiem i po zakończeniu zajęć, a jeżeli trwają kilka godzin również w trakcie ich wykonywania (jeśli jest taka możliwość),
podawanie dodatkowych porcji węglowodanów przed wysiłkiem, jeżeli glikemia wynosi 4,4-6 mmol/1, w ilości 0,5-3 WW zależnie od wieku dziecka i natężenia planowanego wysiłku, a następnie w odstępach 30 min do godziny, w ilości 0,5-3 WW/h.