Metoda konwencjonalna insulinoterapii

Stanu dziecka i braku objawów niewyrówna- nia cukrzycy (tab. 18). Zmiany w dawkowaniu nie powinny być dokonywane zbyt często.
W odróżnieniu od przecukrzenia cięższe niedocukrzenie lub zbyt małe stężenia glukozy we krwi stanowią wskazanie do zmniejszenia dawki już w dniu następnym, jeżeli nie wiadomo jaka była przyczyna, i zawsze u najmłodszych.
Dawkę odpowiedniej insuliny zwiększa się lub zmniejsza o liczbę jednostek stanowiącą 5-10% dawki dobowej. W każdym przypadku należy rozważać wskazania do modyfikacji żywienia. Częste przecukrzenia u dziecka z niedoborem masy ciała są wskazaniem do zwiększenia dawek insuliny, natomiast w stanie nadwagi trzeba ograniczyć dietę. Jeżeli dziecko chudnie, pomimo dobrego wyrównania cukrzycy, oznacza to zwykle, że jest głodzone i wymaga zwiększenia liczby WW i dawek insuliny. Główne wskazania do stosowania insuliny Humalog: nieprzestrzeganie odstępu między wstrzyknięciem insuliny krótko działającej i posiłkiem, hipoglikemia w fazie poposiłkowej, u uprawiających sport, dostrzyknięcia w razie stwierdzenia przecukrzenia, u małych dzieci o zmiennym łaknieniu (Humalog bezpośrednio po posiłku).